Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych wraz z gminami położonymi na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego opracował sieć szlaków rowerowych ułatwiającą poruszanie się po tym niezwykle urokliwym terenie. Trasy powstały z myślą o szerokiej grupie odbiorców lubiących wycieczki rowerowe – zarówno tych którzy roweru używają jedynie do celów rekreacyjnych, jak i tych bardziej zaawansowanych. W ramach sieci powstało 7 oznakowanych w terenie szlaków rowerowych w formie pętli – gotowych propozycji wycieczek prezentujących największe atrakcje Stobrawskiego Parku Krajobrazowego znajdujące się na terenie gmin Popielów, Pokój, Murów i Łubniany. Na trasach znajdują się również miejsca postojowe i urządzenia edukacyjne o tematyce przyrodniczej stanowiące dodatkową atrakcję podczas wycieczek rodzinnych.
Główna, najdłuższa trasa (Stobrawska Wstęga) biegnąca przez Stobrawski Park Krajobrazowy prowadzi przez najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca na tym terenie. Idealna jako trasa rodzinna, nie posiada większych trudności ponieważ biegnie głównie drogami o dobrej nawierzchni. Jednak ze względu na jej długość przy wyprawach rodzinnych konieczne może być podzielenie trasy na krótsze odcinki. Szlak zaprojektowano w formie pętli, oznakowany jest kolorem czerwonym. Przebiega w dużej części przez tereny cenne przyrodniczo m.in. w dolinie Odry. Oprócz licznych walorów przyrodniczych zapoznamy się także z głównymi atrakcjami historyczno-kulturowymi tego obszaru. Obiektami wartymi podziwiania są przede wszystkim zabytki położone w miejscowości Pokójzałożonej w 1748 roku przez księcia wirtembersko-oleśnickiego Karla Christiana. Znajdziemy tam m.in. niezwykłe założenie parkowe oraz kościół ewangelicko – augsburski. Niewątpliwymi atrakcjami znajdującymi się na trasie jest także zabytkowa huta żelaza w Zagwiździu oraz średniowieczny zamek w Karłowicach. Proponowanym miejscem rozpoczęcia wycieczki jest parking przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy, ul. Reymonta 3, będącym zarazem siedzibą Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu wiele atrakcji dla dzieci i nie tylko m.in. „Ogród Doświadczeń”, ścieżka edukacyjna czy ciekawe ekspozycje przyrodnicze wewnątrz budynku (dostępne tylko w dni robocze). Można tu także skorzystać z terenu rekreacyjnego: boiska, placu zabaw i wiaty czy stacji naprawy rowerów. Innym dogodnym miejscem dla dojeżdżających samochodem jest m.in. parking leśny w Dąbrówce Łubniańskiej.
Oprócz trasy głównej wyznakowano również 6 krótszych tras, dzięki którym rowerzyści będą mieli możliwość poznania dużej części Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Uzupełnieniem 7 pętli są trasy łącznikowe i dojazdowe dające jeszcze więcej możliwości dopasowania wycieczki do swoich potrzeb i możliwości.
Szczegółowe informacje na temat powyżej opisanych tras rowerowych znajdują się w przewodniku drukowanym „Rowerem przez Stobrawski Park Krajobrazowy”, aplikacji mobilnej „Stobrawski Park Krajobrazowy” oraz na stronie internetowej Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych www.zopk.pl.
Zestawienie tras:
Trasa nr 1 – Stobrawska Wstęga – czerwona (96,0 km)
Trasa nr 2 – Borsuczym Tropem (gm. Murów i Łubniany) – niebieska (41,1 km)
Trasa nr 3 – Wilczym Szlakiem (gm. Murów i Pokój) – czarna (49,6 km)
Trasa nr 4 – Szponem Bielika (gm. Murów i Pokój) – żółta (36,3 km)
Trasa nr 5 – Śladem Popielicy (gm. Łubniany i Murów) – zielona (32,5 km)
Trasa nr 6 – Skrzydłem Modraszka (gm. Popielów i Pokój) – niebieska (36,4 km)
Trasa nr 7 – Lotem Kani Rudej (gm. Pokój i Popielów) – zielona (46,5 km)
Trasy uzupełniające – łączniki – oznakowane w terenie
1. Trasa dojazdowa żółta – dojazd z Opola do pętli zielonej i Stobrawskiego Parku Krajobrazowego (13,7 km)
2. Trasa czarna łącznikowa Surowina – Łubniany (4,8 km)
3. Trasa czarna łącznikowa Popielów – Stare Kolnie – Karłowice (10,4 km)
4. Trasa czarna łącznikowa Pokój – Jagienieckie Łąki (2,7 km)
5. Trasa czarna łącznikowa Luboszyce – Biadacz (1,6 km)
6. Trasa niebieska łącznikowa Kup – Kolanowice
6. Trasy czarne łącznikowe ze stacji kolejowych do najbliższego szlaku (Tuły, Laskowice Oleskie, Jełowa, Bukowo)